Ukrajina ještě nezemřela
Výstava Ukrajina ještě nezemřela! představuje díla ukrajinských umělců reagujících na současnou situaci ruské agrese na ukrajinském území. Ve výstavě představuje Galerie Rampa díla ukrajinských malířů Albiny Yalozy, Antona Logova, Oleksii Revika a Vladislava Ryaboshtana.
- Vystavující umělci: Albina Yaloza, Anton Logov, Oleksii Revika, Vladislav Ryaboshtan
- Probíhá od 20.4. do 12. 5. 2022
- Vernisáž: 20. 4. od 15:00 h
Jedná se o druhou výstavu v cyklu, jehož hlavním tématem je předsednictví České republiky v Radě Evropské Unie v roce 2022. V tomto cyklus uvede Galerie Rampa tři výstavy, které reagují na prostředí Evropské unie a vyzdvihují témata svobody, jednoty a vzájemné výpomoci.
„Ještě neumřela Ukrajiny ani sláva, ani svoboda. Ještě se na nás, bratři Ukrajinci, osud usměje. Zhynou nepřátelé naši jako rosa na slunci” – ukrajinská hymna
Když 24. února 2022 vpadla vojska Ruské federace na území Ukrajiny, celá Evropa se probudila do zcela nové a nečekané situace. Od počátku invaze Ruských vojsk na Ukrajinu již skonalo více než 24 000 lidských životů a více než 10 milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy. Překvapení a úděs nad děním, které nemá v Evropě 21. století obdobu, je patrné v dílech všech vystavených autorů.
Albina Yaloza vypráví o světě a člověku uprostřed přelomového dění prostřednictvím čitelných symbolických atributů a zástupných útržků rozbitého reálného světa, umístěných do nekonkrétního prostoru, doplněných textovými vzkazy. Její výpověď nese poselství odvážného národa rozhodnutého bránit svobodu, svůj národ a vlast navzdory silnému soupeři. Anton Logov reflektuje současnou válku na Ukrajině prostřednictvím vyprávění osudu země, lidí a jejich příběhů, které zprostředkovaně sleduje celý svět stylizovanou formou popisu děje. Jeho výpovědi hrůzy a trpící lidskosti vycházejí z kořenů ruské avantgardy začátku minulého století (podání postav venkovanů Kazimira Maleviče). Černobílé kresby Vladislava Ryaboshtana sledují válku skrze moment zaměření a následný zásah cíle. Zmrazují v obraze existenci a neexistenci stávajícího a rychlost a lehkost nevratné změny. Jeho nebarevná výpověď je jasně zacílená na popis destrukce a odsudek hrůzného činu. Bezbranné schoulené postavy a výseky těla Oleski Revika, zaměřené rudým akcentem a červenou linkou na zraňující bod, jsou psychologickou výpovědí pocitu zoufalé, zraňované lidské bytosti. Zřetelný apel k obraně lidských hodnot je hlavním momentem u všech vystavujících umělců.
Výběr výstavy je bezprostřední reakcí na situaci, která se úzce dotýká i existence naší vlastní země, ve které nyní nachází své domovy mnoho Ukrajinských občanů utíkajících ze své rodné země za bezpečným životem.
Kontakt: Alice Zábranská, alice.zabra@gmail.com, +420 725 857 476
Galerie Rampa, Fakulta umění a designu UJEP, Pasteurova 9, 400 96 Ústí nad Labem, 4. patro
Výstavní cyklus na téma předsednictví v Radě Evropské unie v březnu představil výstavu ugandského fotografa Chrise Dennise Rosenbergera, který v současné době žije v Ústí nad Labem a svými díly reaguje na svobodu, kterou mu život v Evropě poskytuje. V říjnu následuje výstava česko-norské dvojice Isabela Grosseová a Jesper Alvaer.
[akordeony][akordeon_nadpis]Albina Yaloza[/akordeon_nadpis][akordeon_obsah]
Albina Yaloza (1978) se narodila v Charkově a v mírové době žila a pracovala v Kyjevě. V roce 1999 absolvoval Charkovskou státní uměleckou školu, fakultu malby a v roce 2006 Charkovskou státní akademii designu a výtvarných umění, katedru grafiky. Od roku 2010 je členkou Asociace ukrajinských umělců. Její díla jsou umístěna v archívu Národního muzea umění Ukrajiny v Kyjevě, v Muzeu výtvarného umění v Oděse, v Kharkiv Art Museum v Charkově nebo ve sbírce Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově. Tradičnímu linorytu se věnuje více než patnáct let, ale zároveň experimentuje s technikou a metodou tisku. Prostor krajiny a místa autorka v současnosti vyměnila za apel k obraně lidských hodnot. Její vyprávění o světě a člověku uprostřed přelomového dění lze číst prostřednictvím čitelných symbolických atributů a zástupných útržků rozbitého reálného světa, umístěných do nekonkrétního prostoru a doplněných textovými vzkazy. Nese poselství odvážného národa, rozhodnutého bránit svobodu, svůj národ a vlast navzdory silnému soupeři.
[/akordeon_obsah][/akordeony]
[akordeony][akordeon_nadpis]Anton Logov[/akordeon_nadpis][akordeon_obsah]
Anton Logov (1984) se narodil ve městě Razdelnaja v Oděské oblasti, odkud odešel do Kyjeva. V roce 2004 vystudoval Oděskou státní uměleckou školu pojmenovanou po MB Grekovovi a následně, v roce 2010 Národní akademii výtvarných umění a architektury v Kyjevě. Od roku 2008 se aktivně účastní skupinových výstav na Ukrajině i v zahraničí. Jako účastník stipendijního programu pro mladé umělce „genofond“ uměleckého centra Paula Gudimova „I Gallery“ se podílel na skupinových projektech na Ukrajině a v Litvě. Sociální projekty v roce 2011 vystřídaly osobní témata („Adaptace“) a kurátorské realizace (s Alexandrem Solovjovem „Nezávislý“ a „Vesmírná odysea 2011“), dále se podíl na Doctrine-light kurátora Olily Milentii nebo projekt realizovaný ve spolupráci s Igorem Novicemaster Ukrajinská abstraktní malba “Lobotomie“.
[/akordeon_obsah][/akordeony]
[akordeony][akordeon_nadpis]Oleksii Revika[/akordeon_nadpis][akordeon_obsah]
Oleski Revika (1979) studoval na Školském institutu postgraduálního vzdělávání Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě obor Psychologiea umění naškole Národní akademie umění a architektury Ukrajiny v Kyjevě. Jeho figurální kresby bezbranných schoulených postav nebo výseků těla zaměřených na zraňující bod nebo moment jsou odrazem pocitu zoufalé zraňované lidské bytosti.
[/akordeon_obsah][/akordeony]
[akordeony][akordeon_nadpis] Vladislav Ryaboshtan [/akordeon_nadpis][akordeon_obsah]
Vladislav Ryaboshtan (1996) je nejmladším vystavujícím umělcem. Pochází z Dnětropetrovku. Vystudoval Národní akademii výtvarných umění a architektury v Kyjevě, obor Průmyslový design pro školy Divadlo a umění. Jeho černobílé kresby sledují válku skrze dobu zaměření a následného zásahu cíle. Zastavují v obraze existenci a neexistenci stávajícího a rychlost a lehkost nevratné změny. Jeho nebarevná výpověď je jasně zacílená na popis destrukce a odsudek hrůzného činu.
[/akordeon_obsah][/akordeony]
[akordeony][akordeon_nadpis] Galerie Rampa [/akordeon_nadpis][akordeon_obsah]
Galerie Rampa je výstavním prostorem Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výstavní program na celý akademický rok má vždy na starosti část druhého ročníku magisterského oboru Kurátorská studia. Koncepce galerie je zaměřena na prezentaci mladého českého umění. V roce 2022 se kurátorkami Galerie Rampa stávají Natálie Henclová, Linda Sudová a Alice Zábranská.
[/akordeon_obsah][/akordeony]