Další programy
AIA: Stipendia na základě mezinárodních smluv
Bilaterální spolupráce: stipendia italské vlády
Výzkumní pracovníci, pedagogové VŠ, odborníci a pracovníci v oblasti kultury mohou získat příspěvek až 906 eur na krátkodobý (max. týdenní) pobyt na pozvání libovolné italské univerzity či kulturní instituce, a to s termínem realizace nejpozději do konce roku 2021.
Detail nabídky naleznete zde.
Bilaterální spolupráce: stipendia Německo
Německá akademická výměnná služba (DAAD) nabízí stipendia pro postgraduální pobyty na státních vysokých školách dle vlastního výběru. Stipendia v délce 10-24 měsíců jsou určena studentům, resp. absolventům MSP v oblasti hudby.
Detail nabídky naleznete zde.
Bilaterální spolupráce: stipendia Německo (architektura a příbuzné obory)
Německá akademická výměnná služba (DAAD) nabízí stipendia pro postgraduální pobyty na státem uznaných vysokých školách dle vlastního výběru. Stipendia v délce 10-24 měsíců jsou určena studentům, resp. absolventům MSP v oblasti architektury, interiérového designu, památkové ochrany, městského rozvoje/městského plánování, krajinné architektury a krajinného plánování.
Detail nabídky naleznete zde.
Stipendijní program Visegrad – Taiwan
Postgraduální studenti a výzkumní pracovníci se mohou hlásit do nově zřízeného stipendijního programu Mezinárodního visegrádského fondu a tchaj-wanské vlády a získat stipendium v délce 1-10 měsíců. Zaměření programu se týká oborů nanotechnologie, elektrotechnika, biotechnologie, IT, zdravotnictví, sociální a humanitní studia.
Detail nabídky naleznete zde. AIA tato stipendia neadministruje, zájemci se v případě dotazů obrací na uvedené kontakty.
Výzkumné stáže: Evropská jižní observatoř (ESO)
Evropská jižní observatoř (ESO), špičková mezinárodní astronomické organizace ESO, jejíž členem je i ČR, nabízí program výzkumných příležitostí pro mladé vědce, inženýry a Ph.D. studenty v oborech astronomie/astrofyzika. Stáž je možné absolvovat ve výzkumných centrech německém Garchingu, příp. v chilském Santiagu.
Detail nabídky naleznete zde. AIA není administrátorem programu, zájemci se v případě dotazů mohou obrátit na kontaktní osobu z Odboru výzkumu a vývoje MŠMT: jan.burianek@msmt.cz.
CEEPUS
CEEPUS je středoevropský výměnný univerzitní program zaměřený na regionální spolupráci v rámci sítí univerzit.
Dohodu o programu CEEPUS podepsaly Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko. Spolupracují též univerzity Priština, Prizren a Peja v Kosovu.
Program je určen pro akademické pracovníky.
Stipendium v programu lze získat v rámci sítí vysokých škol nebo individuálně (jako tzv. freemover).
Pravidla pro stipendisty
Termín pro podávání přihlášek
- v rámci sítí:
- na LS: 31. 10. 2022
- jako freemover:
- na LS: 30. 11. 2022
- na LS: 30. 11. 2022
Více informací o stipendiích CEEPUS v rámci sítí u fakultních koordinátorů a zde. Více informací o stipendiích CEEPUS v rámci freemovers zde.
FULBRIGHTOVA KOMISE
Fulbrightova komise je mezivládní organizace specializující se na vzdělávací výměny mezi Českou republikou a USA.
Zaměřuje se na:
- vládní stipendia do USA
- možnosti studia v USA pro české studenty
- přijímací řízení na americké vysoké školy
- americké přijímací a jazykové zkoušky (TOEFL, SAT, ACT, GRE, GMAT)
- financování studia v USA
- české studenty v USA
- americký vzdělávací systém a instituce
- akreditaci amerických vysokých škol
- spolupráci českých a amerických vysokých škol
- možnosti studia amerických studentů v ČR
- americké studenty v ČR
Více informací naleznete zde.
Od ledna 2021 lze zvát v rámci Inter-country travel na jedno-vícedenní hostování Fulbrightovy stipendisty, kteří během zkráceného akademického roku budou pobývat v Evropě. Jejich přehled je k dispozici zde.
Na přednášky lze zvát i stipendisty Fulbrightova programu, kteří budou následující akademický rok v ČR. Aktuální profily stipendistů jsou k dispozici zde.
Fondy EHP
Fondy EHP podporují studijní pobyty a projektovou spolupráci s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.
Hlavním cílem Programu Vzdělávání, který je realizován v rámci Fondů EHP, je zvýšit úroveň lidského kapitálu a vzdělanostní základny v ČR. Program naplňuje i další cíle – snížení ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru a posilování spolupráce s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.
Program zaměstnancům VŠ nabízí tyto aktivity:
- projekty institucionální spolupráce
- projekty mobilit (Mobilitu lze uskutečnit pouze na partnerských vysokých školách UJEP v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu.)
- projekty podporující inkluzivní vzdělávání
Aktuální výzva k předkládání návrhů pro projekty mobilit je zveřejněna zde.
Více informací o Fondech EHP jsou k dispozici zde.
AKTION Česká republika – Rakousko
AKTION Česká republika – Rakousko je program pro podporu bilaterální spolupráce ve vzdělávání a vědě v terciárním sektoru prostřednictvím stipendií a projektů spolupráce.
Program AKTION slouží k podpoře vzájemného porozumění mezi Českou republikou a Rakouskem. Podporuje rozvoj dvoustranné spolupráce ve vědě a vzdělávání ve všech vědních oborech. Podporovány budou především projekty menšího rozsahu, které slouží k navázání nové spolupráce i rozvoji stávající, je do nich zapojen vědecký dorost, a které mají vyhlídky na pokračování z jiných finančních zdrojů (programů EU apod.).
Podpora je poskytována ve dvou kategoriích:
- individuální – stipendia na studijní a vědecké pobyty v druhé zemi a k účasti na letních jazykových a odborných školách, více informací naleznete zde.
- institucionální – podpora projektů spolupráce českých a rakouských vzdělávacích institucí terciárního sektoru, více informací naleznete zde.
Žádosti se podávají přes online portál scholarships.at
Obecné informace o stipendijních pobytech v rámci AKTION naleznete na stránkách programu AKTION, přehled podmínek k jednotlivým stipendiím naleznete ve vyhledávači stipendií na stránkách AIA.
Více informací o programu AKTION Česká republika – Rakousko naleznete zde.
Webinář pro zájemce o projektovou spolupráci
Termín pro podávání návrhů projektů je 15. září 2022 (pro období 15. října 2022 do 31. prosince 2022).
Dozvíte se, jak podat žádost a jaké podmínky má splňovat návrh projektu.
Webinář je určen pro akademické pracovníky a zaměstnance zahraničních oddělení veřejných vysokých škol.
Registrační formulář prosím vyplňte nejpozději do 24. července 2022.