Intenzivní jazykový kurz českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky

Jazykový kurz je pořádán Pedagogickou fakultou UJEP v Ústí nad Labem (Centrum celoživotního vzdělávání PF UJEP) ve spolupráci s firmou DOCEO – Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o. Sladkovského náměstí 525/1, Praha 3.

Kurz je určen pro uchazeče, kterým byla udělena dočasná ochrana v České republice podle ustanovení § 2 a 3 zákona č. 65/2022 Sb.

Cíl kurzu

Cílem kurzu je seznámit ukrajinské uprchlíky se základy českého jazyka (úroveň A1 až A2 podle Společného evropského referenčního rámce) se zaměřením na všechny čtyři kompetence (mluvení, poslech, čtení, psaní) a s reáliemi České republiky, zejména Ústeckého kraje a hl. města Prahy (informace o kultuře, historii, literatuře apod.).

Cílem kurzu je vybudovat u ukrajinských uprchlíků základní komunikační kompetenci v češtině jako cizím či druhém jazyce. Ukrajinští uprchlíci absolvují základní audioorální kurz zaměřený na správnou výslovnost českých samohlásek, souhlásek, skupin souhlásek a na slovní přízvuk, melodii věty, frázování, hláskování ve vztahu k výslovnosti, zvládnou základní slovní zásobu pro běžnou každodenní komunikaci (sociální kontakt), základní gramatické kategorie a nejdůležitější informace o českém sociokulturním prostředí.

Obsah kurzu

Obsah kurzu je zaměřen na výuku češtiny jako cizího či druhého jazyka, zejména na běžnou komunikaci v českém prostředí spojenou s pobytem ukrajinských uprchlíků v Ústeckém kraji, zejména v Ústí nad Labem a jeho blízkém okolí. Pozornost bude věnována především komunikaci mluvené, poslechu, čtení a základům české gramatiky.

1. Česká abeceda, výslovnost, přízvuk, intonace. Základní slovní zásoba.
2. Základní fráze a gramatika – pozdravy, představování se, rodina. Slovesa být a mít. Jmenný rod.
3. Základní fráze a gramatika – Co je to? Kolik to stojí? Bydlení. Jídlo. Oblečení. Číslovky základní.
4. Základní fráze a gramatika – Kdo je to? Jaký je? Co dělá? Studium a povolání. Adjektiva. Časování sloves.
5. Základní fráze a gramatika – Kdy? V kolik hodin? Můj den. Číslovky řadové.
6. Základní fráze a gramatika – Dny a měsíce. Čas. Roční období. Číslovky základní a řadové.
7. Základní fráze a gramatika – Kde je to? Jak je to daleko? Základní orientace. Dopravní prostředky. Adverbia.
8. Základní fráze a gramatika – Chtěl bych. Mám rád. V restauraci. Kondicionál.
9. Základní fráze a gramatika – Cestování. Praha. Slovesa jít a jet.
10. Základní fráze a gramatika – U lékaře. Minulý a budoucí čas.
11. Základní fráze a gramatika – Na návštěvě. Nakupování v obchodním centru. Stupňování adjektiv a adverbií.
12. – 14. Opakování probraných témat, procvičování gramatiky a slovní zásoby

Časová dotace kurzu: 80 hodin (20 hodin/týden).
Organizace kurzu: 18 skupin (max 15 účastníků/skupina).
Celková kapacita kurzu: 270 účastníků starších 18 let.
Výukové materiály: účastníkům kurzu budou poskytnuty i v elektronické podobě zdarma (výukové materiály odpovídají standardům, které pořadatel kurzu využívá při běžné výuce).
Ukončení kurzu: zkouška na úrovni A1 až A2 a vydání osvědčení o absolvování. Podmínkou účasti na zkoušce je 80% docházky.

Předpokládané zahájení kurzů:

1. běh 4.7.2022 (max 7 skupin)
2. běh 1.8.2022 (max 7 skupin)
3. běh 5.9.2022 (max 7 skupin)

Místo konání: Pedagogická fakulta UJEP v Ústí nad Labem, České Mládeže 8, 400 11 Ústí nad Labem. Kurzy jsou pořádány zdarma.

Způsob přihlašování

Přihlášky je možné podat do 20.8.2022 (do vyčerpání kapacity kurzů)
Vyplněnou přihlášku je nutné odeslat na emailové adresya.gotthard@oca-praga.cz vera.michalova@ujep.cz
Kontaktní osoby: Andrea Gotthardová (a.gotthard@oca-praga.cz; ; 601 697 695), Mgr. Věra Michalová (vera.michalova@ujep.cz; +420 475 283 133

Přihláška do intenzivního jazykového kurzu českého jazyka.

Více k přihláškám ZDE.
Garant kurzu: doc. PaedDr. Jaromíra Šindelářová CSc. (jaromira.sindelarova@ujep.cz)