Kamzíci a vlci zaujali porotu i účastníky konference
Na 48. konferenci České a slovenské etologické společnosti zabodoval student Přírodovědecké fakulty UJEP se svým příspěvkem o kamzících a vlcích.
Bc. Vojtěch Kasič se při hodnocení odbornou porotou umístil na třetím místě, účastníci konference ho dokonce ohodnotili příčkou stříbrnou.
Student magisterského studijního programu katedry biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Bc. Vojtěch Kasič se účastnil 48. České a slovenské etologické konference, která se konala ve dnech 5.–6. 11. 2021. Do konference se přihlásil s příspěvkem Návrat vlka aneb konec kamzíka v Lužických horách?
Česká a slovenská etologická společnost je odbornou společností, která formou konferencí poskytuje fórum pro výměnu vědeckých poznatků a názorů z různých oblastí vědy zabývajících se chováním živočichů. „Cílem společnosti je také prohlubovat znalosti o chování a problémech volně žijících zvířat, což je právě problematika, která zaujala Vojtěcha Kasiče,“ uvádí doc. RNDr. Eva Jozífková PhD., Ph.D., z katedry biologie PřF UJEP.
Konferenční příspěvek Bc. Kasiče vnikl díky jeho spolupráci s mysliveckými odborníky z honiteb, kde kamzíci žijí, a přírodovědci sdruženými v projektu OWAD (Objektivní akceptace vlka v člověkem pozměněné přeshraniční krajině).
Práci prezentoval Vojtěch Kasič prostřednictvím přednášky, ve které nejvíce vyzvedl úbytek kamzíků po nástupu vlků. Kamzík je v Lužických horách introdukovaný, byl zde uměle vysazen před více než sto lety. Za tu dobu nalezl místo v srdcích místních obyvatel i myslivců. Z přírodovědeckého hlediska je úbytek nepůvodního druhu díky predátorovi přirozeným jevem. Není však vyloučené, že za úbytkem stojí i další faktory a díky specifickému terénu kamenných polí se pokles počtu zastaví nebo přibrzdí.
„V každém případě sledujeme unikátní jev, tedy reakci introdukované populace na původního predátora,“ upozorňuje Vojtěch, který se nyní zabývá změnami v chování kamzíků, ke kterým by mohlo dojít vlivem přítomnosti vlka, soužitím kamzíků s jeleny a dopadem turistiky na kamzíky.
„Přestože soutěžní kategorie zahrnovala i studenty doktorských studijních programů, Vojta se, co by student magisterského programu, i mezi nimi dokázal prosadit. Máme z jeho úspěchu velkou radost a naše katedra je na něho skutečně pyšná,“ chválí úspěch ústeckého studenta Eva Jozífková.
Kromě odborné poroty téma a samotná prezentace problematiky života kamzíků v Lužických horách zaujala také přítomné účastníky konference, kteří vystoupení Vojtěcha Kasiče ohodnotili konečných druhým místem.
„Kamzíka jsem začal studovat nejen kvůli tomu, že se jedná o nádherná zvířata, ale také proto, abych jeho zde tak netypickou populaci mohl sledovat, dokumentovat a své poznatky předat veřejnosti. Situace vzniklá návrtem vlka je velmi speciální a prozatím je tento vztah na svém počátku, proto jej budeme dále sledovat. Konference se zúčastnili kapacity v oboru, a proto si nesmírně vážím tak kladného přijetí našeho příspěvku,“ Vojtěch Kasič.